widget facebook
 
OK
UE
Współpraca polsko-ukraińska na rzecz rozwoju turystyki na obszarze przygranicznym.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013.

Poprawa stanu infrastruktury towarzyszącej, zagospodarowanie i dodatkowe wyposażenie zbiornika
wodnego w miejscowości Huszcza

Poprawa stanu infrastruktury towarzyszącej, wyposażenie i zagospodarowanie zbiornika wodnego w Husynnem.

Poprawa stanu infrastruktury towarzyszącej, zagospodarowanie i wyposażenie zbiornika „Dębowy Las”
w miejscowości Wołkowiany.

Poprawa stanu infrastruktury towarzyszącej, zagospodarowanie i wyposażenie zbiornika „Maczuły” w miejscowości Horodysko

Poprawa stanu infrastruktury towarzyszącej i zagospodarowanie oraz wyposażenie zbiornika wodnego w Wojsławicach

Aktualności
Działania towarzyszące z warsztatów edukacji ekonomicznej
2017
12
01
W dniu 23 listopada 2017 r. w „Domu spotkań na pograniczu kultur” w Kumowie Plebańskim odbyły się działania towarzyszące z warsztatów edukacji ekonomicznej prowadzone przez Panią Bożenę Borowicz oraz warsztaty kulinarne prowadzone przez Pana Dariusza Komsta. W ramach edukacji ekonomicznej uczestniczki przeanalizowały sposób w jaki niekontrolowanie wydawane są pieniądze oraz dowiedziały się że najskuteczniejszą metodą jest prowadzenie ścisłej kontroli wydatków poprzez zbieranie paragonów i zapisywanie wydatków do zeszytu. Na warsztatach kulinarnych uczestniczki wykonały wspólnie z prowadzącym Podlaskie grzybiaczki oraz Sezamki. Na koniec warsztatów odbyła się wspólna degustacja potraw. Warsztat zostały zorganizowane w ramach Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD) - Podprogram 2017.
"Pierzaki kumowskie" w wykonaniu naszego zespołu „Kumowianki”
2017
11
15
W dniu 12 listopada 2017 r. w Muzeum Wsi Lubelskiej miał miejsce pokaz ludowy związany z tradycją Pierzaka. Jedną z atrakcji Pierzaka był spektakl w duchu ludowego teatru amatorskiego "Pierzaki kumowskie" w wykonaniu naszego zespołu „Kumowianki” oraz pracowników i przyjaciół Muzeum Wsi Lubelskiej. Pierzak to spotkanie towarzyskie na wsi, podczas którego kiedyś kobiety i dziewczęta darły pierze na pierzynę. Akcja spektaklu „Pierzaki kumowskie” rozgrywa się w jednej ze wsi na Ziemi Chełmskiej w późnojesienne popołudnie, gdzie grupa kobiet drze pierze. Rokrocznie było to zawsze czynione spokojnie, ale tego dnia w izbie niespodziewanie kolejno pojawiają się postacie wnoszące do babskiej codzienności więcej dobrego ducha (dziady proszalne) interesu (małżeństwo żydowskie) i niecnych żartów (wiejska kawalerka z kowalem na czele).
Międzypowiatowy Festiwal Zespołów Śpiewaczych - Werbkowice 2017
2017
11
14
W dniach 11 - 12 listopada 2017 r. w Werbkowicach odbyła się kolejna edycja Międzypowiatowego Festiwalu Zespołów Śpiewaczych - Werbkowice 2017. Jak co roku festiwal był skierowany do zespołów śpiewaczych, solistów i duetów działających przy placówkach kultury i świetlicach wiejskich. Tradycyjnie podczas festiwalu nie mogło zabraknąć przedstawicielek naszej gminy. W tym roku reprezentowały nas dwa zespoły śpiewacze: „Sielanki” i „Rakołupianki”.
Wieczór poetycki Jarosława Smaleja
2017
10
17
W dniu 15 października 2017 r. w Domu Spotkań na Pograniczu Kultur w Kumowie Plebańskim mieliśmy niesamowitą okazję zobaczyć skrawek duszy naszego rodzimego poety – Jarosława Smaleja. Wieczór poetycki odbył się w ciepłej jesiennej atmosferze, przy świecach, śpiewie zespołu ludowego ,,Kumowianki”, akompaniamencie akordeonowym w wykonaniu Marcina Watrasa, a przede wszystkim przy wierszach recytowanych przez samego autora, które wzruszały uczestników spotkania do łez. Okazało się również, że nasz rodzimy poeta jest utalentowany wokalnie, co udowodnił głęboko zapadającym w pamięć i serce wykonaniem pieśni Bułata Okudżawy ,,Dopóki ziemia kręci się…”. Po tak emocjonującym spotkaniu nie zabrakło słodkiego poczęstunku. Niedzielna impreza zaingerowała cykl spotkań poetyckich w Domu Spotkań na Pograniczu Kultur. Następny wieczorek, tym razem poświęcony naszej lokalnej poetce – Dianie Cichockiej, odbędzie się już w grudniu.
Zaproszenie
2017
10
11
Samorządowy Ośrodek Kultury w Leśniowicach serdecznie zaprasza
na Wieczór poetycki twórczości Jarosława Smaleja 15 października 2017 r.
Wydarzenie odbędzie się w Domu Spotkań "Na pograniczu kultur" w Kumowie Plebańskim.
DRZEWO-DREWNO-KULTURA
2017
09
14
W dniu 10 września 2017 r. w Muzeum Wsi Lubelskiej miało miejsce wydarzenie muzealne DRZEWO-DREWNO-KULTURA. Jego celem było złożenie hołdu drzewom, które splecione są z naszą kulturą i tradycją od wielu setek lat. Głównym punktem programu było widowisko "Saga o Józku Drzewieniu" przygotowane i przedstawione dzięki współpracy zespołu "Kumowianki i przyjaciele" z pracownikami, przyjaciółmi i wolontariuszami Muzeum Wsi Lubelskiej w Lublinie. Spektakl opowiada historię Józka Drzewienia- lokalnego rzemieślnika branży drzewnej, który dotychczas robił drobne roboty typu ramki, świeczniki, małe rzeźby, ale pewnego dnia dostał olśnienia i ruszył w świat. W Kumowskiej chacie u Marysi- żony Józka- spotykają się kobiety wiejskie i wspólnie rozmawiają o tym, gdzie może być Józek.
Dożynki Powiatowe 2017
2017
09
11
W dniu 10 września 2017 r. w Rejowcu odbyły się Dożynki Powiatowe 2017. Tegoroczne uroczystości dożynkowe rozpoczęli gospodarze, Pan Piotr Deniszczuk Starosta Chełmski oraz Pan Tadeusz Górski Burmistrz Rejowca, którzy powitali zaproszonych gości. Następnie odprawiona została msza święta w intencji wszystkich rolników podczas, której odbył się tradycyjnie korowód dożynkowy wieńców z gmin powiatu chełmskiego. Na dożynkach powiatowych nie zabrakło reprezentacji naszej gminy. W uroczystościach wziął udział Pan Wiesław Radzięciak Wójt Gminy Leśniowice oraz Pan Czesław Michalczuk Prezes Gminnego Zarządu PSL w Leśniowicach. Stoisko promocyjne przygotowała Grupa „Kreatywni i Aktywni” z Kumowa. Na stoisku znalazły się smaczne domowe ciasta, gotowane i pieczone pierogi, chleb ze smalcem, nalewki i różnego rodzaju potrawy mięsne i mączne.
Szósta edycja Narodowego Czytania
2017
09
04
W dniu 2 września 2017 r. przed budynkiem Urzędu Gminy Leśniowice odbyła się szósta edycja Narodowego Czytania. Narodowe czytanie to polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie. W tym roku lekturą Narodowego Czytania było „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego. Dramat Wyspiańskiego zwyciężył podczas internetowego głosowania spośród czterech propozycji. Dzieło Wyspiańskiego konkurowało z „Przedwiośniem” Stefana Żeromskiego, „Pamiątkami Soplicy” Henryka Rzewuskiego i „Beniowskim” Juliusza Słowackiego. W tegorocznej akcji uczestniczyli: Pani Monika Durko Sekretarz Gminy, Radne Rady Gminy Leśniowice Pani Barbara Dziedzic oraz Pani Barbara Marzec, Pani Agnieszka Raczyńska p.o. Dyrektora SOK w Leśniowicach, dyrektorzy, nauczyciele i uczniowie ze szkół z terenu gminy, pracownicy urzędu oraz mieszkańcy. W Leśniowicach Narodowe Czytanie odbyło się po raz czwarty. W scenerii weselnej uczestnicy akcji odczytali, z podziałem na role, II akt dramatu.
Dożynki w Gminie Leśniowice 2017
2017
08
21
W dniu 20 sierpnia 2017 r. na Stadionie Sportowym w Leśniowicach odbyły się "Gminne Dożynki 2017", zorganizowane przez Wójta Gminy Leśniowice oraz Samorządowy Ośrodek Kultury w Leśniowicach. Dożynki to niezwykle radosny obrzęd zakończenia żniw. Zachowane w Polsce do dzisiejszych czasów obchody dożynkowe posiadają kilka wieków tradycji. Przetrwały różnorakie burze dziejowe, radykalnie zmieniając częściowo swój wcześniejszy charakter. Zawsze jednak były świętem dobrze wypełnionego obowiązku. Dożynki to dzień podziękowania za chleb - symbol dostatku, sytości i obfitości. A „Gdy wśród rolników panuje zgoda, Bóg do pracy siły doda”.
Wakacje dla dzieci w Domu Spotkań "Na pograniczu kultur"
2017
08
17
W piątki pomiędzy 21 lipca 2017 r. a 11 sierpnia 2017 r. w Domu spotkań „Na pograniczu kultur” w Kumowie Plebańskim odbywały się „Wakacje dla dzieci”. Podczas zajęć dzieci miały możliwość bawić się w gry i zabawy sportowe, uczestniczyć w zajęciach artystyczno-plastycznych. W zajęciach udział brało 16 dzieci, spotkania przebiegały w radosnej atmosferze.
Strona została przygotowana przy pomocy finansowej Unii Europejskiej, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013. Odpowiedzialność za jej zawartość leży wyłącznie po stronie Lokalnej Grupy Działania "Ziemi Chełmskiej" i nie może być w żadnym wypadku traktowana jako odzwierciedlenie stanowiska Unii Europejskiej.

Odwiedziło nas: 435491 osób