widget facebook
 
OK
UE
Współpraca polsko-ukraińska na rzecz rozwoju turystyki na obszarze przygranicznym.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013.

Poprawa stanu infrastruktury towarzyszącej, zagospodarowanie i dodatkowe wyposażenie zbiornika
wodnego w miejscowości Huszcza

Poprawa stanu infrastruktury towarzyszącej, wyposażenie i zagospodarowanie zbiornika wodnego w Husynnem.

Poprawa stanu infrastruktury towarzyszącej, zagospodarowanie i wyposażenie zbiornika „Dębowy Las”
w miejscowości Wołkowiany.

Poprawa stanu infrastruktury towarzyszącej, zagospodarowanie i wyposażenie zbiornika „Maczuły” w miejscowości Horodysko

Poprawa stanu infrastruktury towarzyszącej i zagospodarowanie oraz wyposażenie zbiornika wodnego w Wojsławicach

Aktualności
Warsztaty wykonywania kwiatów z krepiny i bibuły
2017
04
22
21 kwietnia 2017 r. w Domu spotkań „Na pograniczu kultur” w Kumowie Plebańskim Grupa „Kreatywni i Aktywni” prowadziła warsztaty wykonywania kwiatów z bibuły i krepiny. Uczestnicy doskonalili własne umiejętności
w zakresie wykonywania kwiatów takich jak : maki, mieczyki, narcyzy, hiacynty. Dodatkowym elementem dekoracyjnym bo wykonanie kompozycji i ułożenie ich w przygotowane wcześniej koszyczki z wikliny papierowej. Ukończone prace wyglądały jak świeżo zerwane z ogrodu. Z zachwyceniem cieszyły oczy wszystkich uczestników. Spotkanie jak zwykle przebiegło w miłej i sympatycznej atmosferze . Serdecznie zapraszamy na kolejne tego typu wydarzenie już
w maju.
Serdeczne życzenia świąteczne
2017
04
14
Wesołych Świąt Wielkanocnych !
"Jarmark Wielkanocny"
2017
04
10
W dniu 9 kwietnia 2017 r. na Hali Sportowej MOSiR w Chełmie odbył się „Jarmark Wielkanocny” zorganizowany przez redakcję Nowego Tygodnia. Było wielu wystawców w tym mieszkańcy naszej gminy grupa „Kreatywni i Aktywni”, Pani Halina Skowron oraz Koło Gospodyń Wiejskich „Super Babki”, które zdobyły nagrodę za najpiękniejszy boks. Podczas Jarmarku odbyło się rozstrzygnięcie Plebiscytu Nowego Tygodnia „Samorządowiec Roku 2016”, w którym Pan Stefan Prokop zajął II miejsce w powiecie chełmskim. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów i dziękujemy za przygotowanie stoisk.
Uroczystość z okazji 30-lecia współpracy gminy Huszcza z samorządami gmin po stronie polskiej
2017
04
06
W dniu 5 kwietnia 2017 r. w Huszczy na Ukrainie odbyła się uroczystość z okazji 30-lecia współpracy gminy Huszcza z samorządami gmin po stronie polskiej. W uroczystości tej uczestniczyli przedstawiciele gmin Fajsławice, Dorohusk i Leśniowice. Naszą gminę reprezentował Pan Wiesław Radzięciak Wójt Gminy Leśniowice. Podczas spotkania odbyła się konferencja w sprawie osiągnięć samorządu Huszczy, a także omówiona została współpraca gminy Huszcza z samorządami z Polski, w tym z Gminą Leśniowice. Końcowym akcentem tego wydarzenia było wspólne posadzenie drzew upamiętniających to wydarzenie.
Spotkanie studyjne Rady Miasta Piaski
2017
04
06
W dniu 5 kwietnia 2017 r. gościliśmy Radę Miasta Piaski, która zainteresowała się i chciała poznać nasze doświadczenie w zakresie budowy i realizowanych projektów zbiornika wodnego „Maczuły”. Po zwiedzaniu obiektu, odbyło się spotkanie w Domu spotkań „Na pograniczu kultur” w Kumowie Plebańskim, na którym Pan Wiesław Radzięciak Wójt Gminy Leśniowice omówił wszystkie szczegóły odnośnie budowy zbiornika i infrastruktury turystycznej. Pan Michał Cholewa Burmistrz Miasta Piaski serdecznie podziękował Wójtowi i Radzie Gminy Leśniowice za przekazane informacje i doświadczenie w tym zakresie. Omówił też najważniejsze inwestycje realizowane przez Powiat. Goście mogli zapoznać się z atrakcjami turystycznymi na terenie naszej gminy, otrzymali materiały promujące nasz region, obejrzeli film promujący „Malowniczy wschód” oraz mogli spróbować przysmaków przygotowanych przez grupę „Super Babki”.
Wielkanocne tradycje
2017
03
25
24.03.2017 roku grupa ,,Kreatywni i aktywni" zorganizowała warsztaty rękodzielnicze z kultywowania tradycji wielkanocnych. Był to czas poświęcony na wykonywanie palm oraz ozdób związanych z nadchodzącymi świętami wielkanocnymi. Dostojne palmy , odziane w bukszpan, barwinek, suszone kwiaty, zioła, trawy, bazie wierzbowe przygotowane przez uczestniczki spotkania, cieszyły zarówno oko jak i duszę. Wielkanocne arcydzieła można będzie obejrzeć na Chełmskim Jarmarku Wielkanocnym, który odbędzie się w niedzielę (9 kwietnia) w Miejskiej Hali Sportowej przy ulicy Granicznej 2A. Jarmark odbywać będzie w godzinach 9.00 - 15.00. Wstęp jest bezpłatny,organizatorzy przygotowali wiele atrakcji, także serdecznie zapraszamy. Następne spotkanie odbędzie się jeszcze przed świętami 31.03.2017 r. o godzinie 14:00, przygotowywać będziemy pisanki, kraszanki oraz inne ozdoby wielkanocne.
Serdecznie zapraszamy !
Poznajemy zabytki na Ukrainie
2017
03
20
18.03.2017 roku grupa „Kreatywni i aktywni” zorganizowała wycieczkę
do miasta Włodzimierz Wołyński , Nowowołyńsk oraz wsi Uhrnynów na Ukrainie. Uczestnicy zapoznali się z zabytkami tych miejscowości a w szczególności kościołami i cerkwiami. Nowowołyńsk to miasto górnicze. Powstało w latach pięćdziesiątych ubiegłego stulecia. Początki parafii sięgają 1994 r., wtedy msze odbywały się w domach wiernych. Poświęcenie placu pod kościół nastąpiło
w 1998 r. W powstawanie parafii aktywnie włączyli się wierni z Hrubieszowa.
26 sierpnia 2017 roku odbyła się konsekracja Kościoła pw. Matki Bożej Częstochowskiej, nad którym duchową opiekę sprawują Ojcowie Karmelici.
W budowę świątyni włączyli się chrześcijanie z całego świata, a nad całością budowy trwającą 16 lat czuwał o. Lech Koszlaga O.Carm. Na peregrynacji prace budowlane się nie skończyły. Trzeba jeszcze dokończyć kościelną wieżę, budynek ocieplić i pomalować. Parafianie wierzą jednak, że teraz może być im już tylko łatwiej. Wieś Uhrynów leży w rejonie sokalskim obwodu lwowskiego, przy granicy z Polską.
Po wojnie wieś weszła w skład powiatu hrubieszowskiego. W 1951 roku została przyłączona do Związku Radzieckiego w ramach umowy o zamianie granic z 1951 roku. Jest to wieś bardzo biedna. W środku tej miejscowości znajduje się zniszczony kościół wraz z całym otoczeniem. Byliśmy wszyscy zszokowani jego widokiem. Przykro patrzeć, że taki zabytek niszczeje. Pełni wrażeń w godzinach wieczornych wróciliśmy do swoich domów.
Zaproszenie
2017
03
17
Grupa „Kreatywni i aktywni” działająca przy w Domu spotkań „Na pograniczu kultur” w Kumowie Plebańskim serdecznie zaprasza miłośników i sympatyków kultywowania tradycji wielkanocnych, na organizowane w dniu 24 marca 2017 roku o godzinie 16 :00 warsztaty rękodzielnicze pod hasłem: „Kultywowanie wielkanocnych tradycji – palmy, pisanki kraszanki”.
Więcej informacji pod numerami telefonów: 515 253 144, (82) 567 63 33.
Serdecznie zapraszamy !
Święto Kobiet w Domu Spotkań
2017
03
10
9 marca 2017 roku w „Domu Spotkań na Pograniczu Kultur” w Kumowie Plebańskim odbyła się uroczystość z okazji Święta Kobiet. W spotkaniu wzięły udział Panie z grupy Kreatywni i Aktywni oraz osoby zaprzyjaźnione z grupą. Tak wyjątkowe i uroczyste spotkanie było zorganizowane przez Panów sympatyków grupy. W trakcie uroczystości Pan Stanisław Drogomirecki i Pan Czesław Michalczuk złożyli Paniom najserdeczniejsze życzenia oraz wręczyli kwiaty i słodki upominek. Dodatkowymi atrakcjami wydarzenia były występy zespołu Kumowianki oraz zespołu Pana Mariana Betiuka. Uświetnieniem spotkania był wyświetlony filmik pod hasłem „Przeżyjmy to jeszcze raz" przedstawiający pamiątkowe zdjęcia z różnych uroczystości i wydarzeń grupy. W miłej i przyjaznej atmosferze zakończono świętowanie kobiecego dnia.
"Tłusty piątek" w Domu spotkań
2017
02
27
24 lutego 2017 r. w Domu spotkań „Na pograniczu kultur” w Kumowie Plebańskim odbyły się kolejne warsztaty grupy Kreatywni i Aktywni. Tematem spotkania był „Tłusty piątek” kontynuacja „Tłustego czwartku”. Podczas warsztatów przygotowano tradycyjne pączki z konfiturą z płatków róż, pączki ziemniaczane z marmoladą owocową, obwarzanki serowe, chrust, bezy, a dla urozmaicenia panie przygotowały ruskie pierogi okraszone skwarkami. Spotkanie odbyło się w miłej i radosnej atmosferze, nikt z uczestników nie zważał na kalorie, każdy rozkoszował się przygotowanymi przysmakami.
Strona została przygotowana przy pomocy finansowej Unii Europejskiej, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013. Odpowiedzialność za jej zawartość leży wyłącznie po stronie Lokalnej Grupy Działania "Ziemi Chełmskiej" i nie może być w żadnym wypadku traktowana jako odzwierciedlenie stanowiska Unii Europejskiej.

Odwiedziło nas: 435550 osób