25 Regionalny Przegląd Piosenki i Przyśpiewki Ludowej

W niedzielę 17 lutego 2019 w Rejowcu odbył się 25 Regionalny Przegląd Piosenki i Przyśpiewki Ludowej.
Naszą Gminę reprezentowały zespoły ludowe Kumowianki i Rakołupianki. Panie w pięknych strojach prezentowały się bardzo efektownie, każdy zespół w repertuarze miał dwie piosenki.
Kumowianki zaśpiewały o młodym dziewczęciu, które do roboty się nie kwapiło, oraz o rozterkach i marzeniach panny przed wydaniem.
Rakołupianki natomiast śpiewały o Kubie, który traktował baby jak konie i w końcu nabrał za to batów. Druga piosenka opowiadała o kumosiach, o ich relacjach, o ploteczkach, dobrych radach i co z tego wynikło.
"Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem"

„Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem”, który obył się 20 stycznia br. od wielu lat jest ważnym wydarzeniem kulturalnym organizowanym przez Starostwo Powiatowe we Włodawie i Włodawski Dom Kultury, a w bieżącym roku także przez Włodawskie Stowarzyszenie Kulturalne działające przy Młodzieżowym Domu Kultury we Włodawie.
Festiwal ukazuje specyficzny, pograniczny repertuar pieśni oraz obyczajów bożonarodzeniowych wschodnich regionów Polski oraz sąsiadujących z nimi regionów Ukrainy i Białorusi.
Spotkanie Świąteczno-Noworoczne

W dniu 28 grudnia 2018 r. w Szkole Podstawowej w Rakołupach odbyło się Spotkanie Świąteczno-Noworoczne.
W uroczystości udział wzięli: Pani Joanna Jabłońska Wójt Gminy Leśniowice, Pan Wiesław Wierzchoś Przewodniczący Rady Gminy Leśniowice wraz z radnymi, Ks. Grzegorz Zając Wikary Parafii Rzymskokatolickiej w Kumowie Plebańskim, Ks. Jacenty Sołtys Proboszcz Parafii Polskokatolickiej w Majdanie Leśniowskim, Pan Piotr Sawa – Zastępca Komendanta Miejskiej Policji w Chełmie, Pan Franciszek Lubaś Prezes Banku Spółdzielczego w Leśniowicach, Pani Beata Juśkiewicz Prezes Stowarzyszenia „Lokalna Grupa Działania Ziemi Chełmskiej”, Pan Piotr Buk Komendant Gminnego Zarządu Ochotniczej Straży Pożarnej w Leśniowicach, a także sołtysi, dyrektorzy szkół, zespoły śpiewacze, zespoły muzyczne i twórcy ludowi z terenu naszej gminy oraz pracownicy urzędu gminy oraz jednostek organizacyjnych.
Serdeczne życzenia świąteczne

Wesołych i spokojnych Świąt Bożego Narodzenia oraz szczęśliwego Nowego Roku !
Chełmski Jarmark Bożonarodzeniowy

W dniu 16 grudnia 2018 r. w hali sportowej MOSiR w Chełmie odbył się Chełmski Jarmark Bożonarodzeniowy organizowany przez Redakcję „Nowego Tygodnia”.
Kiermasz ten ma już swoją tradycję i jest świetną okazją, by zaopatrzyć się w choinki, bombki i inne dekoracje świąteczne a także przysmaki bożonarodzeniowe. Podczas jarmarku zorganizowano liczne konkursy na potrawy i ozdoby świąteczne. Dodatkową atrakcją były występy zespołów regionalnych.
Gminę Leśniowice reprezentowała grupa „Kreatywni i Aktywni” – działająca przy Domu Spotkań „Na pograniczu kultur” w Kumowie Plebańskim. Grupa przygotowała bardzo bogato zaopatrzone stoisko promujące naszą gminę, które cieszyło się dużym zainteresowaniem wśród osób przybyłych na jarmark. Na stoisku znalazły się między innymi ręcznie wykonane bombki, choinki i stroiki a także domowe wypieki, swojskie wędliny oraz potrawy bożonarodzeniowe. Grupa „Kreatywni i Aktywni” została doceniona przez organizatorów i zdobyła nagrodę w kategorii „Smaki Świąt”, za przygotowane pierogów z kapustą i grzybami.
Żmudź na trasie Maratonów Kresowych!

Po przeczytaniu tytułu zapewne wielu z Was pomyślało o wyjeździe na wyścig w kierunku północnym, wszak Żmudź jest jednym z pięciu regionów etnograficznych Litwy. Jednak czeka Was niespodzianka. My pojedziemy na południe do Gminy Żmudź. “Nasza” Żmudź leży w województwie lubelskim, około dwudziestu kilometrów od Chełma. Wyścig został zaplanowany w długi, sierpniowy weekend w sobotę 17.08.2019r. Dzień później w Janowie rozegramy nasz tradycyjny wyścig “O Niedźwiedzi Pazur”. zaś w przeddzień “miejski” wyścig na chełmskiej starówce.
Otwarta Strefa Aktywności Sportowej na zbiornikiem wodnym „Maczuły” została oddana do użytku

W dniu 28 listopada 2018 r. dokonano odbioru końcowego zadania pn. „Obiekty małej architektury – Otwarta Strefa Aktywności Sportowej na zbiornikiem wodnym „Maczuły”.
W ramach zadania utworzono ogólnodostępną, bezpłatną strefę sportowo – rekreacyjną poprzez utworzenie siłowni plenerowej polegające na zamontowaniu w niej 10 szt. napowietrznych urządzeń sportowo – rekreacyjnych umożliwiających różnorodne ćwiczenia. Ponadto utworzona została strefa relaksu, w której zamontowane zostały 2 stoliki do gry w szachy i chińczyka, 4 ławki wypoczynkowe oraz stojak na rowery.
VIII Międzypowiatowy Festiwal Zespołów Śpiewaczych - Werbkowice 2018

W dniach 24 - 25 listopada 2018 r. w Werbkowicach odbył się VIII Międzypowiatowy Festiwal Zespołów Śpiewaczych - Werbkowice 2018.
Jak co roku festiwal był skierowany do zespołów śpiewaczych, solistów i duetów działających przy placówkach kultury i świetlicach wiejskich. W tegorocznym festiwalu udział wzięło przeszło 40 zespołów, a także 6 solistów i duetów.
Tradycyjnie podczas festiwalu nie mogło zabraknąć przedstawicielek naszej gminy. W tym roku Gminę Leśniowice reprezentowały wszystkie nasze zespoły śpiewacze tj.: „Sielanki”, „Kumowianki” oraz „Rakołupianki”.
Pierzaki Kumowskie w mediach ogólnopolskich

W dniu 4 listopada 2018 r. w gościnnych progach Muzeum Wsi Lubelskiej miało miejsce wydarzenie muzealne pod tytułem ′Pierzaki Kumowskie" w wykonaniu zespołu ludowego Kumowianki. To już trzecia edycja Pierzaków. Panie zrewitalizowały spektakl sprzed ponad 30 lat ,dodając takie wątki, które wynikają z istoty Skansenu. Jest więc archaiczna scenografia z tak zwaną nalepą (zanim Kolej Żelazna Nadwiślańska, założona w 1877 r. dowiozła płyty żeliwne to na nalepach właśnie gotowano strawę), jest tez postać Żyda, są rozmaite żarty. Pojawiły się również dzieci, jest też klasa szkolna, warto zaznaczyć w tym miejscu, że w zaborze rosyjskim kulało nauczanie początkowe i nie było obowiązkowe. Mamy tu również polemikę między miarą rosyjska, a systemem metrycznym.
Spotkania warsztatowe dla mieszkańców gminy

W dniach 3 - 5 października 2018 r. odbył się kolejny cykl spotkań warsztatowych dla mieszkańców gminy, które odbyły się w sołectwach: Wierzbica, Janówka i Kumów Majoracki.
Zgodnie z założeniami programowymi w ramach spotkań przeprowadzone zostały jednodniowe warsztaty florystyczne, kulinarne, śpiewacze oraz turniej tenisa stołowego.