widget facebook
 
OK
UE
Współpraca polsko-ukraińska na rzecz rozwoju turystyki na obszarze przygranicznym.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013.

Poprawa stanu infrastruktury towarzyszącej, zagospodarowanie i dodatkowe wyposażenie zbiornika
wodnego w miejscowości Huszcza

Poprawa stanu infrastruktury towarzyszącej, wyposażenie i zagospodarowanie zbiornika wodnego w Husynnem.

Poprawa stanu infrastruktury towarzyszącej, zagospodarowanie i wyposażenie zbiornika „Dębowy Las”
w miejscowości Wołkowiany.

Poprawa stanu infrastruktury towarzyszącej, zagospodarowanie i wyposażenie zbiornika „Maczuły” w miejscowości Horodysko

Poprawa stanu infrastruktury towarzyszącej i zagospodarowanie oraz wyposażenie zbiornika wodnego w Wojsławicach

Aktualności
Serowar Żuławski w Domu Spotkań na Pograniczu Kultur
2019
06
26
Na zaproszenie Lokalnej Grupy Działania Ziemi Chełmskiej, dnia 19 czerwca , w gościnne progi Domu Spotkań na Pograniczu Kultur zawitał znany i ceniony Serowar Żuławski, Pan Krzysztof Jaworski. Gość poprowadził warsztaty, na których uczestnicy zgłębiali tajniki sztuki serowarskiej. Spotkanie miało na celu wskrzeszenie tradycji wytwarzania serów metodą gospodarską. W kameralnej atmosferze można było wysłuchać opowieści o dawnym serowarstwie, o tradycjach i zwyczajach związanych z tą dziedziną życia. Legenda głosi, że kiedyś sumeryjski pasterz wlał mleko do bukłaka zrobionego z żołądka owcy i poszedł przez pustynię. Gdy w najbliższej oazie chciał napić się mleka, zobaczył, że zamiast mleka, w bukłaku pojawiła się gesta, smaczna i pożywna gęstwa. Pózniej, już zawsze bukłak z mlekiem pasterz zabierał ze sobą, z czasem odkrył w jaki sposób można zrobić ser. Do Europy wiedzę serowarską przynieśli mnisi. W Polsce i na Litwie tradycyjnym serem jest ser biały polski, kiedyś ochoczo wyrabiany przez każdą gospodynię .
Strona została przygotowana przy pomocy finansowej Unii Europejskiej, w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Białoruś-Ukraina 2007-2013. Odpowiedzialność za jej zawartość leży wyłącznie po stronie Lokalnej Grupy Działania "Ziemi Chełmskiej" i nie może być w żadnym wypadku traktowana jako odzwierciedlenie stanowiska Unii Europejskiej.

Odwiedziło nas: 482309 osób